Vyhláškou ministerstva č. 321/2014 Sb., dojde k zavedení sběru jedlých olejů v obcích již od 1. ledna roku 2020. Důvodem proč tato nová povinnost vzniká, je, že v současné době pouze zhruba 10% obcí a měst zajišťuje třídění těchto odpadů. Použité oleje a tuky z kuchyní tak v rozporu se zákonem často končí v kanalizaci. Tato novela dále upřesňuje, že jedlé oleje a tuky nesmí být shromažďovány spolu s jinými biologicky rozložitelnými odpady. Tuto povinnost, tak nelze naplňovat formou systému komunitního kompostování.
Použitý kuchyňský olej do kanalizace nepatří!
Vylévání použitého jedlého oleje do kanalizačního systému představuje velkou environmentální zátěž. Dochází tím k poškozování chodu čistíren odpadních vod, ovlivnění kvality povrchových i spodních vod a kontaminaci pitné vody. Vylévání olejů a tuků do kanalizace může způsobit ucpání odpadního vedení. V takovém případě se pro čištění používají vysoce účinné chemikálie, čímž se do odpadních vod dostávají další škodlivé látky. Je tedy v zájmu všech, aby se tato vysoká zátěž pro životní prostředí co nejrychleji snížila. Pro zajímavost uvádíme, že 1 litr oleje může znečistit až několik tisíc litrů vody.
Kam s použitým kuchyňským olejem?
Naštěstí by zpřísnění pravidel podle ministerstva nemělo pro obce a města znamenat citelné zvýšení nákladů. Nádob na použitý olej je totiž zapotřebí mnohem méně, než kolik je potřeba na sběr papíru nebo plastů. Z pohledu ochrany životního prostředí je důležité, aby sběr a manipulace s použitými oleji a tuky byl realizován pomocí určených zařízení a vybavení. Použité oleje a tuky, ať už v domácnostech nebo restauračních zařízeních, jednoduše přeléváme do příručních nádob popřípadě do PET lahví. Po naplnění a uzavření přenášíme nádoby a lahve k velkoobjemovým sběrným nádobám umístěných ať už na sběrných dvorech, veřejných prostranství či parkovištích. Podle druhu pouliční nádoby, olej vléváme přímo nebo vkládáme v řádně uzavřených PET lahvích.
Realizace sběru olejů a tuků
Samotný sběr rostlinných olejů a tuků je jednoduchý proces, jenž lze realizovat dvěma způsoby. Jedním ze způsobů sběru je přelitím oleje na místě jeho použití do speciální plastové nádoby se sítkem a následně přímým vylitím sebraného oleje do pouliční sběrné nádoby. Další způsob může být realizován přelitím použitého oleje do běžně dostupné PET lahve. Po shromáždění naplněných PET lahví je stačí odnést na určené sběrné místo a řádně uzavřené vložit do předem určené sběrné nádoby. Je proto důležité si nejprve ověřit, zda-li ve vaší blízkosti je umístěna sběrná nádoba pro přímé vlévání sebraného oleje nebo nádoba na PET lahve.
Recyklace a uplatnění
V současné době jsou recyklovány především tuky sebrané z potravinářského průmyslu a veřejného stravování. Kvůli současné absenci organizovaného sběru, jsou tuky z domácností recyklovány pouze v minimálním množství. Recyklování tuků najde uplatnění při výrobě metylesteru, který je přidáván do nafty jako biopalivo. Sesbíraný olej je také využíván v bioplynových stanicích.
Svoz olejů a tuků
Svoz použitých olejů existuje například pro velkokapacitní kuchyně, vývařovny a jiné gastro provozy. V takových zařízeních je využíváno tzv. lapačů tuků, které fungují na oddělování tuků od vody, tedy tzv. sedimentačního principu. Pro sebrané oleje v nádobách přijede sběrné vozidlo a tuky odveze pro další shromažďování a procesování. Tento proces je ale nevhodný pro domácnosti, které vyprodukují jen malé množství tuků. Pro sebrané oleje z domácností by tak měli být umístěny speciální velkoobjemové nádoby pro sběr použitého oleje v obcích a městech. Každý svoz je pro obce a města další nákladovou položkou. Dle ministerstva však zpracovatelské firmy odvážejí olej zdarma a v některých oblastech za něj obcím i platí.
Znečištění kuchyňskými oleji: